Canaletto 2.0, czyli warszawska gra na spostrzegawczość

Zdobyliśmy grant na realizację projektu Canaletto 2.0 – Flâneur znalazł się wśród zwycięzców konkursu zorganizowanego przez NCK.

Canaletto 2.0, czyli warszawska gra na spostrzegawczość – tropem obrazów Canaletta – zostanie zrealizowana ze środków przyznanych przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.

Ideą gry jest wędrówka Krakowskim Przedmieściem od Nowego Światu  do Placu Zamkowego w Warszawie . Przewodnikiem po stolicy będzie pięć obrazów Bernarda Belotto zwanego Canalettem, który uwiecznił miasto w czasie jego rozkwitu w drugiej połowie XVIII wieku. Na obrazy Canaletta zostaną nałożone zdjęcia współczesnej Warszawy dzięki czemu powstaną „dwuczasowe” kolaże. Zadaniem gracza będzie wskazanie dodanych współcześnie szczegółów. Kolejny etap gry zaplanowaliśmy jako quiz dotyczący namalowanych przez Canaletta obiektów: architektury, stroju czy scen rodzajowych. Aplikacja jest w budowie, w związku z tym zakładamy, że mogą pojawić się zmiany i nowe rozwiązania.

Na Facebooku funkcjonuje strona, na której są zamieszczane informacje o samej grze Canaletto 2.0, ale też o historii Warszawy za króla Stasia, o życiu kulturalnym miasta tego okresu oraz różne ciekawostki dotyczące miejsc malowanych przez Canaletta. Śledźcie nasz FB Canaletto 2.0: https://www.facebook.com/Canaletto2.0

Bernardo Belotto, wenecjanin, który przez trzynaście ostatnich lat swojego życia przebywał na dworze króla Stanisława Augusta stał się prawdziwym ambasadorem Warszawy, malując 26 obrazów przedstawiających stolicę Polski. W 2020 roku mija 240 rocznica jego śmierci. Malarz został pochowany w podziemiach kościoła kapucynów na ulicy Miodowej, ale jego grób nie zachował się do naszych czasów.

Canaletto 2.0 Zdjęcie profilowe


Posted

in

by

Tags: