Graj i zwiedzaj Warszawę z mistrzem Canaletto!

Canaletto 2.0 – warszawska gra na spostrzegawczość

Canaletto 2.0 – warszawska gra edukacyjna jest już dostępna w formie strony internetowej oraz aplikacji – bez ograniczeń czasowych, przestrzennych czy finansowych

Strona tytułowa aplikacji Canaletto 2.0

Canaletto 2.0 to interaktywna aplikacja i gra edukacyjna, w której pięć obrazów Canaletta jest kluczem do poznania historii Warszawy – w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej – na dwóch poziomach: Zwiedzaj i Graj.
Część Zwiedzaj (Explore) oferuje obszerny zasób wiadomości i ciekawostek obejmujący detale architektoniczne, historyczne, rodzajowe (ze szczególną uwagą skierowaną na strój), ikonograficzne oraz varsavianistyczne.
Część Graj (Play) jest rozrywką nastawioną na spostrzegawczość i na sprawdzenie wrażliwości historycznej gracza. Polega na odnalezieniu na obrazach elementów – często żartobliwych – umieszczonych tam przez twórców aplikacji. To docieranie do oryginalnych obrazów przez usunięcie z nich domalowanych wstawek, nieistniejących na historycznych portretach Warszawy. Mentalnym przewodnikiem po mieście jest wenecjanin Bernardo Belotto, czyli mistrz Canaletto – nadworny malarz króla Stanisława Augusta, który uchwycił osiemnastowieczny portret stolicy w chwili jej nadzwyczajnego rozkwitu.

Canaletto autoportret

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Badawczo – Animacyjne Flâneur powstał na bazie pomysłu Macieja Szelachowskiego, twórcy audiowizualnego, mającego w swoim portfolio szereg przedsięwzięć o charakterze popularno-naukowym. Wysokie walory edukacyjne stały się możliwe dzięki współpracy merytorycznej z wieloma specjalistami związanymi na co dzień np. z Muzeum Miasta st. Warszawy, Muzeum Narodowym w Warszawie i stołeczną Akademią Sztuk Pięknych.
Aplikacja jest efektem szczegółowego odtworzenia techniki malarskiej Canaletta, którą musiał opanować Paweł Pawlicki, twórca aplikacji na poziomie grafiki i kodu. To jemu udało się stworzyć wspaniałe kolaże na bazie obrazów Mistrza, będące kanwą do snucia cyfrowej opowieści o Warszawie.

Teraz stolicę wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia można zwiedzać na odległość, rozwiązując zastawione przez twórców gry zagadki. Dzięki aplikacji Canaletto 2.0, w dobie ograniczeń narzucanych przez reżim epidemiologiczny, Warszawa otwiera się na wirtualną turystykę oferując dużo więcej niż spacer. Nie tylko przez swoją dostępność dla różnych grup wiekowych odbiorców – aplikacja w pełni realizuje ideę przyświecającą najwybitniejszym twórcom stanisławowskiej doby oświecenia – uczy bawiąc.

Aplikacja jest dostępna pod adresem: www.Canaletto2-0.com


Posted

in

by

Tags: