Głębokie zanurzenie w przestrzeni miejskiej, czyli warsztaty i wystawa w Rotacyjnym Domu Kultury

Projekt Deep Urban Dive odbył się w listopadzie 2022 i został podzielony na trzy części (nabór, warsztaty i wystawa). Jego celem było zebranie grupy aktywnych mieszkańców, którzy chcą poznać miasto z innej perspektywy oraz wyrazić siebie poprzez działanie, które jednocześnie przyczyni się do poprawy tkanki miejskiej.

Działaliśmy w porozumieniu z partnerami strategicznymi czyli Domem Kultury Śródmieście oraz ich Rotacyjnym Domem Kultury (RDK), który był miejscem goszczącym warsztaty i wystawę, a także Partnerstwem Otwarty Jazdów.

realizacja: Agencja Artystyczna nr 1

Jako pierwsze odbyły się warsztaty badawcze – rozpoczęliśmy od wprowadzenia czyli percepcji przestrzeni miejskiej i możliwości wpływania na nią, dobrych praktyki z zagranicy (tzw. placemaking oraz hacking of urban spaces). Następnie zorganizowaliśmy warsztaty z metodyki badawczej (przedstawienie metody mapowania przestrzenie publicznej oraz jej alternatyw, zarysowanie tematyki prowadzenia wywiadów podstawowych, przykłady działań badawczo-animacyjnych).

Przy realizacji warsztatów z zakresu Design Thinking nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Szkoła z Klasą, która ma duże
doświadczenie w prowadzeniu działań edukacyjnych, jak również wypracowała własną metodykę opartą na projektowaniu rozwiązań opartych na badaniu potrzeb i zaangażowaniu poprzez empatię (https://www.szkolazklasa.org.pl/materialy/desigh-thinking-edukacji/).

Wystawa, która prezentowała zarówno proces warsztatowy i działań w przestrzeni publicznej. Miała charakter społeczny, co oznaczało, że pod kuratelą prowadzącego uczestnicy mogli zaprezentować wyniki
części prototypowo-testowej według swojego pomysłu.

Panorama prezentująca przestrzeń RDK i wystawę Deep Urban Dive

Zrealizowaliśmy również pokaz filmowy Wernera Herzoga “Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” we współpracy z Against
Gravity, po pokazie odbyła się dyskusja z uczestnikami.

Projekt był finansowany ze strony Biura Współpracy Międzynarodowej m.st. Warszawy.


Posted

in

by

Tags: