“Oko na Sztukę”, czyli odkrywamy zapomnianą kolonię artystów

Grochów to fenomen pod każdym względem: architektonicznym, społecznym, artystycznym.  A ponieważ naszym celem jest odkrywanie tej części stolicy zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w nasze działania.

Warszawa, Grochów, Osiedle Młodych z końca lat 50-tych, zwane na początku Osiedlem Bezdomnych Kochanków – tu zbiegły się nurty zainteresowań dwóch projektów. Cezary Polak, działacz społeczny, znawca i miłośnik Grochowa a także  dziennikarz w  Radia dla Ciebie napisał wraz z Anną Wrońską niedawno wydany “GRO. Atlas architektury Grochowa”.  Cieszący się dużym zainteresowaniem atlas ukazał się w serii publikacji poświęconych architekturze Warszawy. A ponieważ  my w Stowarzyszeniu od kilku lat badamy zapomniane i zaniedbane dziedzictwo kulturowe tego miejsca,postanowiliśmy współdziałać.

Jak odkryliśmy w czasie prac Stowarzyszenia – historyczne Osiedle Młodych (obecnie Osiedle Szaserów) było de facto kolonią artystów. W obrębie ulic Szaserów, Garwolińska, Wspólna Droga i Szklanych Domów na warszawskim Grochowie mieszkało i tworzyło przynajmniej kilkanaście osób z dyplomami Akademii Sztuk Pięknych.

To byli malarze, rzeźbiarze, architekci i projektanci. To oni – wraz z innymi młodymi ludźmi z wielkich stołecznych fabryk i kombinatów – współtworzyli prototyp pierwszej w kraju spółdzielni mieszkaniowej, aby zbudować dla siebie swój własny kąt” Małgorzata Szelachowska, kuratorka projektu “Oko na sztukę”

Jej ewenementem było to, że członkowie spółdzielni w różny sposób angażowali się w proces projektowy, czy budowlany osiedla, a na koniec w nim zamieszkali. To tu powstała idea słynnej PRL-owskiej meblościanki, nad którą wspólnie pracowali; Teresa Kruszewska i Stanisław Kucharski. Projektanci stworzyli prototyp, który miał być wyposażeniem oddawanych na Osiedlu Młodych mieszkań. Choć finalnie nie wszedł do produkcji – dał impuls do stworzenia standardowego mebla socrealistycznego wystroju wnętrz. To tu żył i tworzył Zbigniew Brodowski, autor monumentalnych mozaik na fasadach budynków w kraju i zagranicą. Tu też mieszkał Andrzej Bersz, który ze swoim bratem Wojciechem zasłynął z prac ceramicznych.

Pamięć tego mitu założycielskiego oraz udziału w nim twórców kultury jest nikła i nie przebiła się do tej pory do świadomości publicznej, dlatego my rzucamy “Oko na Sztukę” Osiedla Młodych, by przywrócić temu miejscu właściwą rangę na mapie kulturowej Warszawy oraz przybliżyć mieszkańcom twórczość sąsiadów. Dziedzictwo artystyczne tej kolonii artystycznej zasługuje również na poważne badanie naukowe i nagłośnienie, dlatego zamierzamy nasz projekt rozwijać. Zapraszamy do kontaktu osoby, które mają wiedzę lub materiały z tego okresu: Piszcie do nas na FB lub maila (kontakt@flaneur.org.pl)

A tymczasem we wrześniu organizujemy wspólnie z Cezarym Polakiem, współautorem „GRO. Atlasu architektury Grochowa” oraz Eweliną Bartosik z Muzeum Pragi spacer architektoniczny po Osiedlu Szaserów (dawniej Osiedlu Młodych). Natomiast z Anną Bojarską z Kredensu pod Oknami oraz  władzami Osiedla Szaserów planujemy spotkanie upamiętniające artystów, którzy w tym miejscu żyli i tworzyli.

Zadanie publiczne pn. “Oko na sztukę – program kulturalny i odkrywanie dziedzictwa” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego 

O szczegółach napiszemy wkrótce.

Na zdjęciu Cezary Polak, gospodarz audycji w RDC „Polak potrafi” w rozmowie o projekcie „Oko na sztukę” z jego kuratorką, Małgorzatą Szelachowską.

Kultura łączy ludzi, dlatego my łączymy ludzi z kulturą.


Posted

in

by

Tags: