Nasz projekt „Oko na sztukę” ma swoją witrynę internetową

Zajrzyjcie pod adres okonasztuke.art a w jednym miejscu znajdziecie informacje o historycznym Osiedlu Młodych na warszawskim Grochowie i o nieformalnej kolonii artystów, którzy osiedli tam w latach 60-tych ubiegłego wieku.
Wśród kilkunastu nazwisk absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie związanych z tym miejscem kilka zapisało się trwale w historii powojennej historii sztuki. Wśród nich nie może zabraknąć wspomnienia:
– o zmarłym niedawno (w październiku 2023 r.) Wojciechu Sadleyu, który był nazywany ojcem polskiej tkaniny artystycznej;
– o Teresie Kruszewskiej, wybitnej projektantce mebli z jej flagowym krzesłem muszelka;
– o Zbigniewie Brodowskim, malarzu i autorze monumentalnych kompozycji mozaikowych zdobiących ściany reprezentacyjnych gmachów w kraju i za granicą;
– o Andrzeju i Wojciechu Berszach, którzy w swoim ceramicznym Studiu Bersz wyczarowywali bajecznie kolorowe kafle, naczynia a nawet spektakularne kominki;
– o Teresie Bojarskiej, autorce wielu powieści historycznych.

O tych postaciach, sztuce, którą tworzyli oraz miejscu, które ich łączy przeczytacie właśnie na stronie naszego projektu. Znajdziecie tam również filmowe relacje z wydarzeń zorganizowanych przez nasze Stowarzyszenie w ramach edycji projektu w 2023 roku.

Zadanie publiczne pn. “OKO NA SZTUKĘ  – program kulturalny i odkrywanie dziedzictwa” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Chcielibyśmy kontynuować nasze badania i upowszechniać wiedzę na temat artystów z Grochowa, dlatego prosimy o wsparcie naszego projektu. Nawet najmniejsza kwota ma dla nas znaczenie, bo świadczy o tym, że nasza praca jest dla Was ważna.
Wpłat można dokonać korzystając z kampanii „Wspieram” na naszej stronie.
Dziękujemy!


Posted

in

by

Tags: