„Oko na sztukę” – filmowe relacje z wydarzeń

W celu poznania twórczości artystów z historycznego Osiedla Młodych, a także miejsca, w którym żyli i pracowali, zorganizowaliśmy we wrześniu 2023 r. trzy wydarzenia:

 1. Spotkanie w dawnym kinie Bajka, obecnie Teatr Kwadrat na ulicy Marszałkowskiej 138 w Warszawie, gdzie przyjrzeliśmy się z bliska mozaikom Zbigniewa Brodowskiego.
  Twórcy, który miał swoja pracownię na ulicy Szklanych Domów 7, o czym przypomina tablica pamiątkowa zamontowana przy wejściu do bloku pod tym adresem.
  O jego dziełach opowiedziała uczestnikom wydarzenia Dorota Brodowska, córka artysty, zaś ogólnie o architekturze miejsca Ewa Kalnoj – Ziajkowska, historyczka sztuki.
  Zobacz film z wydarzenia:

2. Spacer, podczas którego obeszliśmy z Cezarym Polakiem, współautorem „GRO. Atlasu Grochowa” Osiedle Młodych wspominając historię jego powstania, omawiając szczegóły architektoniczne i przywołując na pamięć twórców, którzy tu mieszkali:
inżyniera Stefana Ciechanowicza, projektanta Osiedla; Zbigniewa Brodowskiego, autora monumentalnych mozaik; Teresę Bojarską, autorkę powieści historycznych; Teresę Kruszewską, projektantkę mebli; Wojciecha Sadleya, ojca polskiej tkaniny artystycznej i na koniec Andrzeja i Wojciecha Berszów oraz ich pracownię ceramiczną Studio Bersz.
Zobacz film z wydarzenia:

  3. Wieczór wspomnień, kiedy odwiedziliśmy Annę Bojarską, która od kilku lat prowadzi na Osiedlu Młodych klub osiedlowy „Kredens pod oknami”. W czasie tego spotkania udziałem publiczności była okazja do tego, aby bliżej poznać spuściznę artystyczną Zbigniewa Brodowskiego oraz braci Berszów – Andrzeja i Wojciecha.
  Twórczość Zbigniewa Brodowskiego przybliżyła Małgorzata Szelachowska, kulturoznawczyni i członkini naszego Stowarzyszenia od kilku lat badająca dzieła tego artysty.
  Natomiast o pracowni ceramicznej braci Andrzeja i Wojciecha Berszów opowiedziała Urszula Dudek, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorka publikacji „Studio: Ceramika”.
  Zobacz film z wydarzenia:

  Więcej szczegółów na temat samych artystów oraz Kolonii artystycznej na Grochowie znajduje się na stronie projektu: https://okonasztuke.art/

  Zadanie publiczne pn. “OKO NA SZTUKĘ  – program kulturalny i odkrywanie dziedzictwa” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.


  Posted

  in

  by

  Tags: