Wraz z Art & Modern Foundation zapraszamy serdecznie na opowieść o mozaikach:
czym są, skąd się wzięły i w jaki sposób powstają.
W najbliższy piątek, 4 października br., o godzinie 18.00 opowiemy o historycznym mariażu sztuki z architekturą i o Zbigniewie Brodowskim, mistrzu wielkoformatowych mozaik związanym z powojenną kolonią artystyczną na grochowskim Osiedlu Młodych.
Wykład będzie omówieniem spuścizny Zbigniewa Brodowskiego w kontekście polskiej, powojennej sztuki publicznej, a zwłaszcza sztuki w architekturze. Jakie warunki historyczne, ideologiczne i ekonomiczne sprawiły, że mogła rozkwitnąć sztuka publiczna w Polsce lat powojennych? Kim był Zbigniew Brodowski, mieszkaniec Osiedla Młodych z warszawskiego Grochowa? Jak jego monumentalne mozaiki wpisały się w nurt sztuki publicznej? Obecna sytuacja artystycznej spuścizny PRL-u z przestrzeni publicznej.
Wykład poprowadzi Małgorzata Szelachowska – kulturoznawczyni, redaktorka, dziennikarka, copywriterka, stypendystka Journalisten Kolleg na Freie Universität w Berlinie, absolwentka MBA w Polskiej Akademii Nauk, kuratorka projektu “Oko na sztukę” prowadzonego w ramach Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flaneur, w którym bada lokalne dziedzictwo kulturowe Warszawy.
A wszystko to na spotkaniu w historycznej pracowni Lidii i Bohdana Chmielewskich na warszawskim Placu Hallera, gdzie swoją siedzibę ma od niedawna Fundacja Art & Modern.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie do współorganizowania pierwszego dnia I Festiwal “Chmielewscy i rzeźba nowoczesna”
Do zobaczenia