Canaletto.online – sztuka łączy. Wydarzenie finałowe – premiera aplikacji-przewodnika i wernisaż 

Canaletto.online – sztuka łączy. Wydarzenie finałowe: spacer, premiera aplikacji-przewodnika, wykład i wernisaż 

“Sztuka łączy” pod tym hasłem Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur rozpoczęło w tym roku cykl wydarzeń dla miłośników historii Warszawy i jej dziedzictwa kulturowego rozwijając tym w ten sposób założenia projektu Canaletto.online, który do niedawna istniał tylko w przestrzeni cyfrowej: jako strona z interaktywną grą na spostrzegawczość oraz jako profil na Facebooku. 

Natomiast już w najbliższy weekend, 14 i 15 grudnia, na żywo odbędzie się wielki finał tegorocznych działań… a jest się czym chwalić, bo program obfituje w różnorodne wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy!

SOBOTA (14.12, godz. 11:00)

Przeprowadzimy spacer we współpracy z Warszawskim Przewodnikiem pt. “Trakt Królewski oczami Canaletta” (rejestracja i szczegóły via mail Stowarzyszenia: kontakt@flaneur.org.pl)

Jak nasz warszawski cicerone zapowiada: “Osią spaceru będzie historyczny Trakt Królewski, zaś tematem historyczne widoki Warszawy przedstawione na obrazach Canaletta w ujęciu historycznym, architektonicznym i społecznym z uwzględnieniem szeroko pojętej kultury i obyczajowości tamtego okresu. Podczas spaceru poruszę również wątki mody, powozów i życia codziennego czasów stanisławowskich. 

Obrazy artysty i odwiedzane miejsca będą też pretekstem do odpowiedzi na pytanie, na ile współczesna Warszawa jest inspirowana twórczością malarza i jak weduty Canaletta pomogły w czasie odbudowy odtworzyć obraz miasta z II poł XVIII stulecia”. 

W przeniesieniu się do czasów Bernarda Bellotta zwanego Canalettem i stolicy króla Stanisława Augusta wydatnie pomoże spacerowiczom aplikacja Canaletto.online, którą po raz pierwszy udostępnimy publicznie. 

Start o godzinie 11:00 spod Pomnika Kopernika na wprost Kościoła św. Krzyża

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/56PfoCmsz

NIEDZIELA (15.11.2024, godz. 16:30)

Zapraszamy na spotkanie ze sztuką, historią i sztuczną inteligencją.

Historyczne tło projektu we wprowadzeniu „Rytm Krakowskiego Przedmieścia” nakreśli Jerzy S. Majewski, wybitny varsavianista i publicysta, autor “Spacerowników warszawskich” oraz popularnego bloga “Miasta rytm”, który od ćwierć wieku zaprasza na arcyciekawe spacery po Warszawie. 

Następnie odbędzie się wernisaż prac współczesnych artystów, którzy w dialogu ze sztuczną inteligencją a w rezultacie powstała WystawaAI “Impresje warszawskie z Canalettem w tle.”

Współpracy ze sztuczną inteligencją nad stworzeniem eksperymentalnych dzieł sztuki podjęło się siedmioro artystów z niekwestionowanym dorobkiem twórczym:
Uta Przyboś-Christiaens, Marek Sobczyk, Małgorzata Wasylewska, Jolanta Wołocznik – absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Jacek Nagłowski i Maciej Szelachowski – łódzka “Filmówka”, oraz Ryszard Maciej Nyczka PWST w Warszawie.

Początek wykładu J. Majewskiego o godzinie 17.00 w Hotelu Bellotto przy ulicy Senatorskiej 13/15 w Warszawie Wszystkich, którzy chcieliby zwiedzić z miejscowym przewodnikiem wnętrza historycznego Pałacu Prymasowskiego zapraszamy już na 16.30. 

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/5RjJjGt4z

Wydarzenie dofinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU #KPOdlakultury #NextGenerationEU #FunduszeUE oraz Fundację Totalizora Sportowego.


Posted

in

by

Tags: