O Stowarzyszeniu

Logo Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur

Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur

Przyjęcie za patrona Flâneura, czyli pochodzącego z XIX w. archetypu miejskiego spacerowicza, włóczęgi i obserwatora, wiążę się z naszą pasją do przyglądania się miejscom i zjawiskom w przestrzeni miejskiej, które na co dzień są pomijane lub ignorowane. Intrygują nas kwestie społeczne oraz oddziaływanie różnych form przestrzeni miejskich na życie mieszkańców.

Staramy się działać tam gdzie dzieją się rzeczy intrygujące dla współczesnego Flâneura. Lubimy skłaniać do angażowania się w sprawy lokalne oraz prowokować do patrzenia z nowej perspektywy na dobrze znaną przestrzeń własnych blokowisk, osiedli i dzielnic.

Działamy również na poziomie międzynarodowym, eurourbanistycznym.

Stowarzyszenie zawiązało się w 2011 roku, jednak wcześniej jego członkowie stanowili grupę nieformalną, która działała w dziedzinie kultury i sztuki. W 2010 roku powstała nieformalna grupa teatralna „Flâneur”, która organizowała otwarte próby teatralne oparte na improwizacjach i wspólnej nauce archaicznych pieśni wielogłosowych z terenu Europu Środkowowschodniej. Grupa opracowała spektakl uliczny „Nieznane Legendy Warszawskie”. Nieformalna grupa z której powstało Stowarzyszenie, współpracowała z Lokalem Użytkowym na ul. Brzozowej, gdzie organizowała otwarte warsztaty teatralne i śpiewacze oraz wieczory filmowe. 21 marca 2010 roku we współpracy z Fundacją Ja Wisła, Stacją Plastyczną. Z Teatrem Tańca Danseteater z Kopenhagi w Danii zorganizowała festiwal „Przywitanie wiosny”.

Materiały do projektu “Bazar Szembeka(…)”

W 2013 roku zrealizowaliśmy projekt “Bazar Szembeka – warszawski folklor i miejsce spotkań”, w ramach którego przeprowadziliśmy warsztaty animacyjne i fotograficzne dla dzieci ze szkoły im. P. Szmebeka, warsztaty internetowe dla seniorów, otwarte spotkania i debaty o tematyce grochowskiej, wystawę na terenie bazaru Szembeka oraz akcję animacyjną (historię z Szembeka w tramwaju). Dzięki projektowi powstało również cyfrowe archiwum społeczne, czyli strona: www.naszembeku.pl 

W 2015 współpracowaliśmy z dwoma grupami lokalnymi (Londyn i Amsterdam) European Alternatives przy projekcie “Hack (Y)our Borders”, którego celem było zbadanie i zdefiniowanie granic i barier, których doświadczają mieszkańcy miast. Projekt składał się z części badawczej objął obszar Ronda Wiatraczna, jako  przykładu na typowe nie-miejsce ogarnięte chaosem komunikacyjnym i architektonicznym. Po części badawczej nastąpiło wydarzenie otwarte dla mieszkańców: “Urodziny Universamu i przywracanie blasku Panience”. Miejsce zostało wybrane ze względu na otwarty dziedziniec, który miał służyć lokalnej społeczności, ale stał opustoszały. W czasie naszej akcji, podczas której najpierw przygotowaliśmy przestrzeń – odświeżyliśmy ławki i umyliśmy nieckę fontanny wokół rzeźby Panienki, a następnie zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego seansu pod chmurką. Sukces wydarzenia przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania (na seansie było ponad 100 osób), co skłoniło nas do refleksji na temat oddolnych działań kulturalnych dla mieszkańców okolicy.

Z tej myśli narodził się projekt “U jak Universam”, czyli historia centrum handlowego Universam Grochów, które przez wiele lat stanowiło symbol warszawskiego Grochowa i jego modernistyczny wyróżnik. Jak również historia ludzi związanych z tym miejscem – pracowników, klientów, mieszkańców okolicy Ronda Wiatraczna.
W ciągu czterech miesięcy (od października 2015 do stycznia 2016) przeprowadziliśmy warsztaty badawcze ze studentami z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną (ASP), debaty i spotkania otwarte dla mieszkańców, m.in. o historii rzeźby Panienka, tradycji bazarów i centrów handlowych w Polsce oraz historii modernizmu. Dzięki współpracy z Zarządem Universamu Grochów dostaliśmy przestrzeń na zorganizowanie wystawy upamiętniającej dzieje Universamu.
Zrealizowaliśmy również akcje animacyjne, do których zaprosiliśmy lokalną społeczność:
– Universam (Nie)Codzienny
– Zdjęcie za Opowieść
– Skarby Universamu

Strona: https://www.facebook.com/ujakuniversam

Zdjęcie wspomnieniowe z projektu “U jak Universam”

W 2020 Stowarzyszenie zrealizowało projekt “Canaletto 2.0 – aplikacja edukacyjna na urządzenia mobilne”, w ramach
której powstała strona internetowa wraz z aplikacją webową i mobilną ukazującą Warszawę w pełnym rozkwicie, na
końcu XVIII wieku. Dzięki formule gry, aplikacja stanowi formę rozrywki na wysokim poziomie, jednocześnie zachowując
ogólnodostępny charakter (korzystanie jest bezpłatne). Aplikacja jest dopasowana zarówno dla młodzieży, jak i osób
starszych. Posiada dwie wersje językowe i może być wykorzystywana przez edukatorów i nauczycieli. Projekt trwał od
połowy maja do końca października, był skierowany zarówno młodych ludzi, starszych osób oraz osób z ograniczonym
dostępem do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym. Według końcowych statystyk stronę odwiedziło ponad
7500 osób a na profilu FB udało się stworzyć stale poszerzającą się grupę odbiorców. W ramach projektu Stowarzyszenie
współpracowało z Zamkiem Królewskim – Muzeum oraz Urzędem Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Dostępna jest pod adresem: www.Canaletto2-0.com lub FB:
https://www.facebook.com/Canaletto2.0
Projekt był dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.