Flaneuring po galerii Fundacji Sztuki Polskiej ING

To kolejne wydarzenie zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie w miejscu na co dzień niedostępnym dla publiczności.

fot. Maciej Szelachowski

A było co oglądać i czego posłuchać, bo oprowadzenia po kolekcji podjęła się Bogna Skwara, konserwatorka kolekcji gromadzonej przez Fundację od ponad dwudziestu lat.

fot. Maciej Szelachowski

Obecnie zbiór obejmuje ponad 290 obiektów – obrazów, fotografii, rysunków, wideo, rzeźb i instalacji – autorstwa zarówno już uznanych artystów, jak i twórców młodszej generacji, urodzonych w latach 90.

Dzieła sztuki współczesnej znalazły we wnętrzach biurowca ING wspaniałą oprawę. Koncept architektoniczny, który immanentnie połączył sztukę projektowania wnętrz użytkowych ze zbiorami obrazów, fotografii oraz wyrafinowanych obiektów przestrzennych został w 2023 roku laureatem Art. in Architecture Festival w kategorii „Biuro”.

fot. Maciej Szelachowski

Jak wyjątkowe to było spotkanie niech świadczy fakt, że Fundacja tylko raz w roku organizuje wystawę kolekcji, kiedy przyznaje Nagrodę Fundacji, a dzieje się to jesienią podczas Warsaw Gallery Weekend.
Od początku istnienia ściśle współpracuje z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki a w ramach działalności popularyzatorskiej często wypożycza prace z kolekcji na wystawy w instytucjach kultury w Polsce i za granicą.
Trzeba przyznać, że przemyślane i zaprojektowane pod ekspozycję dzieł sztuki biurowe wnętrza ING budzą uczucie szczerego uznania dla faktu, że miejsce pracy może być tak inspirującym wnętrzem. Pozostaje wierzyć, że takie myślenie o tworzeniu przestrzeni biurowych stanie się modnym trendem w architekturze wnętrz.

Małgorzata Szelachowska, kuratorka projektu „Oko na Sztukę”


Posted

in

by

Tags: